Четверг, 26.12.2024, 23:08


Головна » Статті » Політологія » Політична ідеологія





Комунізм та соціалізм


Комунізм (від лати, communis - загальний, всезагальний) — суспільно-політична течія, яка стверджує за позначку встановлення суспільства, заснованого на єдиній загальнонародній власності на засоби виробництва, здійснення самоврядування, досягнення рівноправ'я, розподілу матеріальних і соціальних благ "за потребами".

Термін "комунізм" виник наприкінці XVIII — на початку XIX ст« Першими провідниками комунізму стали кабетисти — представники французьких пролетарів, а також необабувісти. Комунізм Кабе - це суспільство, яку побудоване на рівності, єдності, братерстві, демократії і перехід до якого можливий шляхом мирних реформ, на основі переконань»

Марксизм був стрибком у світовій суспільно-політичній та економічній думці. Поряд з  новим, що марксизм вніс у пізнання суспільних процесів у середині XIX ст», він піддав нищівній критиці казармений комунізм, який на шкода, згодом ставши ідейним джерелом адміністративно-командної моделі соціалізму в ряді країн.

Тяжка історична поразка стала для комуністичного руху поштовхом до переоцінки комуністичних цінностей у галузі ідеології, політики, економіки і культури і передусім тихий, які зв'язані з умоглядними конструкціями.

Марксистська доктрина розвитку суспільства запліднила не тільки комуністичний, а й соціал-демократичниЙ рух. Соціалізм — суспільно-політична течія, яка ставити за позначку створити суспільство, що характеризується приматом громадських інтересів над приватними, перевагою суспільних форм власності при їх плюралізмі, високим рівнем демократії і прав людини.

Соціалізм (від латинського "socialis" — суспільний) як політична ідеологія історично зв'язана з багатовіковими сподіваннями мас про суспільство соціальної справедливості, солідарності, соціального захисту особистості. Сліди подібних мріянь зустрічаються вже на ранніх щаблях класово організованого людського суспільства, грають помітну роль у середнього століття, у Новий час, кидають потужний вызов лібералізму і консерватизму в останній третині XIX - першій половині XX століття. Від численних соціальних утопій і теорій минулого соціалізм відрізняють акценти на зв'язок соціальних бідувань із відношеннями власності на засоби виробництва, на необхідність співвіднесення політичних змін із перетвореннями в соціальній сфері.

Свою класичну форму соціалістичні ідеї почали купувати разом із твердженням капіталізму. Протиріччя, властиві незрілим щаблям нового суспільства, робили його об'єктом гострого соціальної критики.

Під терміном " соціалізм '' протягом останніх півтора століть розуміли,  в  одному  випадку,  соціалістичну  ідею  як:  одну  з  можливих концепцій соціальної справедливості, а в другому — як особливу організацію виробництва та розподілу продуктів і благ, альтернативну ринковій системі. Багато помилок суспільствознавства, політики та ідеології пояснюються саме ототожненням цих двох зрозуміти.

 


Категорія: Політична ідеологія | Додав: The-law (22.02.2010)  |
Переглядів: 14120 | Теги:

-->
Категории раздела
Держава
Бюрократія
Політичні режими
Політична ідеологія
Політична культура
Політична модернізація
Політична еліта
Політичне лідерство
Політичні партії
Нація
Геополітика
Політична теорія

Форма входу


Інша інформація
Останні завантажені файли
Арутюнов В. Х., Кирик Д. П., Мішин В. М. Логіка: Навч. посібник для економістів. — Вид. 2-ге, допов.
Завантажили 2072
--------------------------------------
Біленчук - Місцеве самоврядування в України Муніципальне право, 2000
Завантажили 3717
--------------------------------------
Структура місцевих рад. Характеристика її структурних елементів
Завантажили 1142
--------------------------------------
Ткачук А.Ф., Агранофф Р., Браун Т. Місцеве самоврядування: світовий та український досвід
Завантажили 1799
--------------------------------------
ПРАВОЗНАВСТВО: Підручник / За редакцією В. В. Копєйчикова,А. М. Колодія К.: "Юрінком Інтер" 2006 рік
Завантажили 16750
--------------------------------------

Пошук
Категорії розділу
Держава
Бюрократія
Політичні режими
Політична ідеологія
Політична культура
Політична модернізація
Політична еліта
Політичне лідерство
Політичні партії
Нація
Геополітика
Політична теорія

PR-CY.ru Rambler's Top100